Брой 2/2003
Проф. Д-р Н. Беловеждов
Идеята, че бъбреците израят основна роля в патозенезата на есенциалната артериална хипертония, съвсем не е нова. Още първите изследователи предполагат съществено бъбречно участие при възникването и поддържането на хипертоничната болест. Но едва към края на XX век се натрупват достатъчно данни в подкрепа на тези виждания.
Есенциалната хипертония е комплексно заболяване и вероятно няма една единствена причина. Редица автори предполагат, че бъбреците на болни с хипертонична болест са с намалена способност да излъчват натрий. Рязкото повишаване на артериалното налязане при здрави индивиди, се последва от бързо увеличение на натрия в урината и нормализиране на артериалното налязане. Този механизъм е налице и при болните с артериална хипертония, но „се задвижва“ при по-високо артериално налягане, отколкото при нормотониците. При хипертониците равновесието %артериално налягане натрийуреза“ е изместено вдясно. Доказателствата за смутено излъчване на натрия при хипертоници са убедителни, но точните механизми на това явление остават неизвестни. Bari Brenner и сътр. предполагат, че то е свързано с вродено намаление броя на нефроните. Litton изказва мнение, че вероятно са налице генетично обусловени промени в излъчването и/или регулирането на 6азоактивните медиатори или на транспортните молекули, подпомагащи екскретирането на натрий от бъбреците.
Cowley и сътр. приемат, че в основата на патогенезата на есенциалната хипертония са хемодинамични механизми, които предизвикват намаление на бъбречния медуларен кръвен поток с последваща исхемия. Авторите установяват промени и в синтезата на някои стимулиращи резорбцията на натрий вазоактивни медиатори (на първо място на N0).
Широко обсъждани са и проблемите за „внос на натрий“ с храната и за т.нар. „чувствителна към сол хипертония“. Съвременните представи за връзката на солта с развитието на артериална хипертония, са разгледани по-подробно 6 бр. 9 на сп. ,,GP News Новини за общопрантинуващия лекар“. В тази връзка, Johnson и сътр. (2002) изказват предположение, че „чувствителната към сол хипертония“ може да е резултат от „неуловими“ придобити бъбречни увреждания.Те се връщат към създадената още от Fahr (1925) и Goldblatt (1947) хипотеза, че първични микросъдоби промени в бъбреците лежат в основата на есенциалната хипертония, като добавят че критична роля за развитието й имат и придружаващите възпалителни интерстициални и тубулни промени.
Още Fahr (1925) установява патологични промени в бъбреците на починали от есенциална хипертония. При всички са налице гломерулна артериолна болест (артериолосклероза) и тубулоинтерстициални промени. Изхождайки от тези находки, Goldblatt (1947) изказва хипотезата, че първична бъбречна микросъдова болест е причина за есенциалната хипертония. В тази връзка, Goldblatt пробежда и прочутите си експерименти при кучета с „частично притисната“ бъбречна артерия. Макар да съзнават, че стенозата на бъбречната артерия и вътребъбречната съдова болест не са едно и също съдово увреждане, Goldblatt и сътрудници постулират централната роля на бъбречната исхемия в патогенезата на есенциалната хипертония. Впоследствие хипотезата на Goldblatt е изцяло отхвърлена. Днес се приема, че бъбречната паренхимна хипертония е различна от есенциалната и е причина за по-малко от 5% от всички случаи на артериална хипертония.
От опитите на Goldblatt обаче, става известно, че ако клампираната бъбречна артерия „се освободи“ рано, артериалното налягане на кучетата се нормализира. Ако клампирането продължи по-дълго време, артериалното налягане остава трайно повишено, което се обяснява с промени и в неклампирания бъбрек под въздействие на продължителната експериментално предизбикана хипертония.
Johnson и сътрудници изказват хипотеза, че при много хипертоници бъбреците функционират нормално в началните стадии на заболяването, но впоследствие се развиват неуловими увреждания, които променят способността им да излъчват сол в урината. Известно е още, че поне при 40% от болните с гранична xunt пония, симпатикусовата нервна система е „свръхактивна“. Предизвиканата от интермитентната свръхактивност на симпатикусовата система вазоконстрикция причинява постепенно микросъдови и тубулоинтерстициални увреди, водещи до относително влошаване на натриевото излъчване и до развитие на т. нар. „чувствителна нъм сол хипертония“. Според абторите на хипотезата, предизбиканите от ангиотензин II и/или от катехоламини микросъдови и тубулоинтерстициални увреждания, са в основата на по-общ механизъм за разбитие и на други типове хипертония. Продължителното прилагане на циклоспорина при органни трансплантации също води до разбитие на „чувствителна към сол хипертония“.
Циклоспориновата нефропатия се характеризира с тубулоинтерстициални убреждания и хиалинизиране на бъбречните артериоли.
Напредналата възраст често се съпътства от аферентна артериолопатия, гломерулосклероза, тубулоинтерстициална фиброза и в резултат развитие на „чувствителна нъм сол хипертония“. Много вероятно е нормалната лабилност на артериалното налягане при хора, при които интермитентното покачване на систолното налягане до 150 тт Нд (или повисоко) е ежедневно явление, да е причина за тези промени и последващото развитие на „чувствителна нъм сол хипертония“.
При хроничната хипокалиемия и придружабащата я хипокалиемична нефропатия, характеризираща се с предимно тубулоинтерстициални увреждания, също се развива „чувствителна към сол хипертония“ независимо от коригиране на нивата на серумния калий.
При почти всички болни с есенциална хипертония са налице микросъдови и тубулоинтерстициални убреждания. Те са най-силно изразени при лицата с „чубствителна към сол хипертония“ (възрастни, диабетици, затлъстели, лекувани с циклоспорин и т.н.). Артериална хипертония се развива при тези индибиди, при които неуловимите бъбречни увреждания се съпътстват и от „обогащена със сол“ храна.
Хроничната исхемия, предизвиква промени в тубулните и интерстициалните клетки, в синтезата на извънклетъчен матрикс и излъчването на цитокини.
Интерстициалните и тубулни увреждания нарушават равновесието между вазоконстриктори и вазодилататори, което благоприятства задръжката на натрий. Ангиотензин II е ключов медитор в този процес. Доказателства за активиране на локалната система ренин-ангиотензин е увеличението на ангиотензин-конвертиращия ензим в местата на интерстициално увреждане и отделянето на ангиотензин II от инфилтрираиците Т-клетки и макрофаги.Увеличено е и количеството на ендотелин-l, който е най-мощният известен вазоконстриктор. Бъбречното увреждане стимулира бъбречните аферентни нерви, които активират допълнително централната симпатикусова нервна система. Както бе споменато, намалява вътребъбречното съдържание на N0 (универсален ендогенен базодилататор) най-вероятно чрез инактивирането му от оксиданти и потискане актибността на ензима NO-синтаза. Ограничава се и излъчването на медулипин ендогенен вазодилататор, за който се предполага, че регулира артериалното налягане.
Важен фактор за възникването на чувствителна към сол хипертония е наличието на аферентна артериолопатия в бъбреците. Ремоделилането на аферентните артериоли, особено ако то засяга техния просвет, може да намали значително кръвния ток, да увеличи съдовата резистентност и да доведе до трайна бъбречна исхемия. Чрез микропункции на плъхове с предизвикана от вливане на ангиотензин II хипертония, се установява гломерулна хипертония с увеличена резистентност на аферентните и еферентните артериоли и намален плазмен ток. След спиране прилагането на ангиотензин II, общата гломерулна филтрация се нормализира, но гломерулната филтрация на отделните кортикални нефрони и гломерулният ултрафилтрационен коефицент остават намалени. Подобни промени (отслабен бъбречен кръвен ток, повишена бъбречна съдова резистентност и намален ултрафилтрационен гломерулен коефициент), са установени и при болни с „чувствителна към сол хипертония“.
Развитието на „чувствителната нъм сол хипертония“ преминава през три фази. В първата фаза бъбреците са със запазена структура и излъчването на натрий в урината е нормално. През тази фаза болният има нормално артериално налягане или „гранична хипертония“, която ако е налице, е „резистентна към сол“. През втората фаза се развиват „неуловими“ бъбречни увреждания, които влошават излъчването на натрий в урината и водят до повишаване на артериалното налягане. В третата фаза бъбреците „се приспособяват“ към по-високото артериално налягане, като възстановяват нормалното излъчване на натрий. Вследствие на повишеното артериалното налягане се увеличава бъбречното перфузионно налягане, което подпомага възстановяването на филтрацията, премахва тубулната исхемия, коригира локалното неравновесие между вазоконстриктори и вазодилататори и възстановява нормалното излъчване на натрий в урината. Това обаче става за сметка на повишение на системното артериално налягане и „изместване в дясно“ на равновесието налягане натрийуреза.