Брой 1/2023
Д-р. В. Мариноска, Проф. д-р Хр. Кожухаров, д.м.
Втора психиатрична клиника, УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна
Шизофренията е заболяване, при което терапевтичен таргет са не само симптомите на болестта, но и функционирането на страдащия, семейство и близки, а в глобален план – и нагласите на обществото. Засегнати са почти всички аспекти на психичната дейност на човека: възприятия, мислене, емоции, действена активност, внимание, памет със значимо нарушение на когнитивните функции и промени в поведението. Вероятно това психично разстройство съществува от дълбока древност и е част от историята на човечеството, за което съдим по достигнали до нас писмени източници. Как хората са лекували през различните епохи психичното заболяване? Защо някои от методите са получили признание, а после са били отхвърлени, а други почти 100 години след първото си приложение все още намират широка подкрепа сред психиатричната общност? Въпреки успехите на съвременната наука медикаментозното лечение все още отправя предизвикателства в терапията на шизофренията.
Адрес за кореспонденция:
Д-р В. Мариноска
УМБАЛ „Св. Марина“, Варна
бул. “Христо Смирненски” 1
9010, Варна
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Януари 2025 г.