Брой 10/2023
Доц. д-р Д. Паскалев, д.м.
Медицински университет – Варна
Нарушенията в хранителното поведение традиционно се разделят на две категории: анорексия нервоза (АН) и булимия нервоза (БН). АН се дефинира с поведенчески и психологични отклонения, които включват ограничаване на хранителния прием, изразена загуба на телесно тегло, патологичен страх от напълняване и нарушен телесен изглед. БН включва неконтролиран прием на голямо количество храна за кратък период от време, който се последва от самопроизволно предизвикано повръщане, от злоупотреба с лаксативни средства или ексцесивни физически усилия. Около 95% от пациентите с хранителни нарушения са на възраст между 12 и 25 години, като 90% от тях са жени. АН е с най-висок леталитет сред психичните заболявания с приблизително 0,3% при млади жени. Етиологията на тези нарушения остава неясна, като се предполага, че е многофакторна. Приемат се психосоциални предпоставки – разминаване между собствената външност и идеалния изглед. Наблюдения при близнаци и други проучвания насочват към генетична зависимост. Други съобщения посочват връзка с цинков дефицит, водещ до лептинова дисрегулация. При тези пациенти се засягат редица органи и системи, водещи до сърдечни усложнения (аритмия), хипоталамусни нарушения, остеопороза, отоци, дефицит на витамини и минерални вещества. Лечението е мултидисциплинарно. Около 50% от случаите с АН се възстановяват напълно, приблизително 30% – частично и 20% хронифицират. Прогнозата при БН е по-благоприятна – 80% от пациентите оздравяват след лечението.
Ключови думи: нарушения в хранителното поведение, анорексия нервоза, булимия нервоза
Адрес за кореспонденция:
Доц. д-р Добрин Паскалев, д.м.
Медицински колеж,
Медицински университет – Варна
ул. „Марин Дринов“, 55
9000, Варна
e-mail: dobrinpaskalev@yahoo.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Октомври 2025 г.